Zakopane

Zakopane

Zakopane jest najwyżej wkładanym miastem w Polsce: jego cząstka komunalna rozpościera się od 750 do 1000 m npm. W granicach porządkowych Zakopanego znajduje się jeszcze wycinek Tatr (z najważniejszym punktem jakim jest wierzchołek Świnicy – 2301 m), a podobnie jak Gubałówka (1120 m). Najważniejszym miejscem pracy w Polsce jest obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu – 1985 m npm. Centralny punkt Zakopanego – skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki leży na wysokości 838 m npm.Miasto jest usytuowane w Rowie Podtatrzańskim, pośród Tatrami a wzgórzem Gubałówki, przynależnym już do Beskidów. Stanowi południową część Podhala – rejonu podgórskiego, od północy sąsiadującego z Tatrami. Kotlina, w której wkładane jest Zakopane, to część Rowu Podtatrzańskiego, ograniczonego od południa Tatrami, do północy Pogórzem Gubałowskim.

Miasto, usytuowane najwyżej w Polsce, leży na 49°18′ szerokości geograficznej północnej i 19°57′ długości geograficznej wschodniej.

Od 1 stycznia 1995 roku Zakopane stanowi samodzielną gminę miejską. Przedtem wchodziło w skład gminy tatrzańskiej, której było stolicą. Do 1975 r. leżało w województwie krakowskim, potem, do 31 grudnia 1998 – w nowosądeckim.

Od 1 stycznia 1999 r. jest również siedzibą powiatu tatrzańskiego, w skład którego – poza Zakopanem – wchodzą gminy: Kościelisko, sąsiadująca gmina Poronin, w obrębie 10 kilometrów Bukowina Tatrzańska oraz Biały Dunajec. Graniczy od zachodu z Kościeliskiem, od północy z Nowem Bystrem i Zębem, od wschodu z Poroninem i Murzasichlem, od południa, przez Tatry ze słowackim Spiszem i Liptowem. Miejska część Zakopanego nie leży zatem w Tatrach, lecz na terenie Podhala. Ale w obrębie administracyjnych granic Zakopanego znajduje się także duża część Tatr: w rejonie Toporowej Cyrhli granica miasta wchodzi w obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego i przez Dolinę Suchej Wody Gąsienicowej wbiega na szczyt Żółtej Turni, następnie grzbietem przez Granaty i Kozi Wierch dochodzi na szczyt Świnicy i dalej biegnie główną granią Tatr przez Kasprowy Wierch na Czerwone Wierchy.

Na szczycie Małołączniaka granica miasta odchodzi w kierunku północnym. Ostatnią od zachodu walną doliną – to znaczy taką, która zaczyna się na przedpolu Tatr i podchodzi pod samą główną grań – leżącą w granicach Zakopanego, jest Dolina Małej Łąki. Obszar tatrzański Zakopanego administrowany jest, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, przez dyrekcję Tatrzańskiego Parku Narodowego.      Główny potok Zakopanego to płynąca z zachodu na wschód Cicha Woda, która po połączeniu z potokiem Bystra (nie Bystry!) otrzymuje nazwę Zakopianka. Zakopianka zaś, po połączeniu w Poroninie z rzeczką Poroniec, przybiera nazwę Biały Dunajec. Od południa do Cichej Wody i Zakopianki wpadają potoki płynące z reglowych dolin, a wśród nich największe – Młyniska (z Doliny Strążyskiej), Biały Potok (z Doliny Białego), Bystra (z Doliny Bystrej) i Potok Olczyski (z doliny o tej samej nazwie).

Od północy, ze skłonu Pogórza Gubałowskiego, spływają mniejsze i okresowo wysychające potoczki – m.in. Sobiczkowy, Szymoszkowy i Walowy Potok.Sieć uliczna Zakopanego jest dość gęsta: na powierzchni ok. 8,5 km2 znajdują się ponad 100 ulic, ale większość z nich to krótkie odcinki, o długości nie przekraczającej 500 metrów. Najważniejsze arterie to ul. Krupówki i jej przedłużenia – ul. Zamoyskiego i al. Przewodników Tatrzańskich, ul. Kasprusie przedłużona ulicą Strążyską oraz ul. Chramcówki, Jagiellońska, Chałubińskiego i Grunwaldzka. Wszystkie te ulice wiodą z północnego wschodu na południowy zachód – sieć uliczna Zakopanego tworzyła się z dawnych dróg pasterskich, potem turystycznych, prowadzących w Tatry. Najważniejsze ulice biegnące ze wschodu na zachód to Nowotarska i będąca jej przedłużeniem Kościeliska oraz Kościuszki. Zakopane ma zaledwie jeden plac i to niewielki (plac Niepodległości), mały park miejski, noszący nazwę „Park Dzieci i Młodzieży imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego” i jedyną w swoim rodzaju łąkę śródmiejską, stanowiącą znakomity teren do spacerów ze wspaniałym widokiem na Tatry – Równię Krupową.

3 czerwiec 2013 w górach

Niestety dobrych wieści nie mam.
Czytaj dalej…

Zakopane 24 marca kolejny piękny dzień

Jak humory w dniu dzisiejszym. Ja jestem już po kawie. Coś pięknego za oknem. Niemożliwe nawet wielki śpioch się pokazał.

Czytaj dalej…

Pogoda w górach

niewielkie zachmurzenie
Dzisiaj
0%
pogodnie
Jutro
0%
przelotne opady śniegu
Środa
60%
śnieg
Czwartek
90%