Targi Kowalstwa Artystycznego – prawdziwe cuda z żelaza

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Od czasu wytopu metalu z rud, kowalstwo stało się jednym z najważniejszych zawodów wykonywanych przez człowieka. Rzemiosło to było cenione we wszystkich kulturach, którym znany był sposób na pozyskiwanie metalu. Porządny kowal ma dobrze wyposażoną kuźnię, do podstaw tegoż wyposażenia należy : palenisko, które umożliwia ogrzanie metalu do temperatury dającej łatwą obróbkę, centralne miejsce zajmuje kowadło, czyli duży blok twardego metalu, specjalnie ukształtowanego, na którym kładzie się metal poddawany obróbce, w kuźni zawsze jest kilka młotków różniących się wielkością i ciężarem, służą do nadawania kształtu metalowi, do chwytania rozgrzanego metalu służą kleszcze, służą one także do przytrzymywania go na kowadle w czasie obróbki młotkiem. Rzecz jasna, kowal dysponuje także odpowiedznim odzieniem chroniącym jego ciało, mianowicie fartuchem i rękawicami.

Kowalstwem artystycznym określamy wytwarzanie przedmiotów użytkowych, które wyróżniają się wysokimi walorami estetycznymi. W stolicy Tatr, Zakopanem, odbywają się w ramach imprezy Tatrzańskie Wici, Międzynarodowe Targi Kowalstwa Artystycznego. Jak wyglądają takowe Targi i czego można się podczas ich trwania nauczyć?

Przede wszystkim można podziwiać prawdziwe cuda zrobione z żelaza. Należy także spróbować swoich sił przy kowadle pod okiem mistrza. Kowale podczas imprezy opowiadają zaciekawionym obserwatorom o swoim fachu. Na żywo obserwujemy w jaki sposób kuje się żelazo. Wykucie wzorka, nawet najprostszego, nie jest wcale łatwe. Niektórzy mimo wszystko próbują swoich możliwości. Żelazo rozgrzewa się do temperatury 700 stopni Clesjusza, więc trzeba uważać, by przy okazji się nie poparzyć. Jak więc wygląda fach kowala? Warto wsłuchać się we wspomniane opowiadania tychże rzemieślników a propos owego rzemiosła.

„Kucie odbywające się w tradycyjnych kuźniach polega na tym, że dobiera się półfabrykat, czyli pręt o przekroju okrągłym, kwadratowym. Dobiera się różnego rodzaju paskowniki i się robi. Ważny jest pomysł tudzież potrzeba, która wymusza zrobienie danego elementu. Najważniejsze jest grzanie, które polega na tym, że się używa do tego celu koksu ewentualnie gazu. W niektórych kuźniach używa się węgla kamiennego, a czasem drzewnego. Jest to pewnego rodzaju pasja, jest to sztuka wykorzystania tak prostego narządzia jak kowadło, by powstało w czasie umiejętnego kucia coś ciekawego. Ważna jest kolejność tworzenia. Dziś już rzadko używa się miecha, bowiem jest zbyt absorbujący. W tradycyjnej kuźni powinno pracować co najmniej trzech pracowników, czyli majster i jego dwóch pomocników”.

Targi Kowalstwa Artystycznego odbywają się na tle „śpiącego rycerza”, co przy dobrej pogodzie jest niewątpliwym atutem tejże imprezy. Nie brakuje także regionalnego muzykowania.

Esti/Zakopiec

Poszukujący informacji znaleźli tę dzięki:

 • zakopane wolne pokoje sierpień
 • kowalstwo artystyczne zakopane
 • zakopane wolne pokoje sierpień 2012

Brak tagów

  

2 komentarze aby “Targi Kowalstwa Artystycznego – prawdziwe cuda z żelaza”

 1. Jacek Szustak dn. 3 stycznia 2013 @ 22:00

  Czas dzieciństwa był okresem, w którym z całą rodziną jeździliśmy w góry w celu zrelaksowania się po ciężkim, przepracowanym roku. Mając możliwość podczas jednego z takich wyjazdów, podpatrywałem zakopiańskich kowali podczas ciężkiej pracy i pamiętam, że zrobiło to na mnie takie wrażenie, że zapragnąłem być kowalem. Imałem się w życiu różnych zajęć i nagle doznałem olśnienia, które nawiązywało do marzeń z przed wielu lat. Wziąłem młotek i zrobiłem swoją pierwszą pracę, potem następną i następną, aż zostałem kowalem artystą. Pragnę podziękować rzemieślnikom z rejonu Zakopanego, że pozwolili mi odnaleźć życiowe powołanie.

 2. Pracownia kowalstwa artystycznego Emilian Chmielewski dn. 12 lutego 2013 @ 19:46

  Witam serdecznie.
  Tez zajmuję się tym pięknym fachem, mieszkam trochę dalej bo nad morzem ale i u nas również organizujemy takie spotkania. Plenery Kowalskie gdzie można podziwiać sztukę kowalstwo artystyczne metaloplastyka, wykuwane na żywo przy zwiedzających zawiasy, żyrandole i inne przedmioty użytkowe jak i typowo artystyczne, dekoracyjne. Kowalstwo artystyczne to sposób życia, warto pokazywać innym jak żyjemy jak ciężko w pocie czoła pracujemy ale przede wszystkim ile serca wkładamy we wszystkie nasze prace. Może uda mi się w tym roku jeszcze wybrać do Zakopanego to odwiedzę pewnie n ie jedną kuźnie.
  Pozdrawiam Kowal z nad morza ;)

Zostaw odpowiedź

Captcha loading...

Pogoda w górach

niewielkie zachmurzenie
Dzisiaj
0%
pogodnie
Jutro
0%
przelotne opady śniegu
Środa
60%
śnieg
Czwartek
90%