29 maja w naszym mieście

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Od rana mam dobry humor. Pobudka o wschodzie, piękny Giewont za oknem poprawił mi nastrój. Dzisiaj ślicznie – mam nadzieję. A co w naszym Zakopanem?

Pani Ania z Muzeum Tatrzańskiego od jakiegoś czasu informuje mnie co sie tam wydarzy w naszym kochanym muzeum.
I tak propozycja na dzisiaj:

Spotkanie górskie z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim” odbędzie się o godzinie 18 tej 29 maja br. Będzie to jednocześnie zakończenie sezonu zimowego w Tatrach. Prowadzącym spotkanie będzie Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Narciarskie zakończenia sezonu celebrowano w latach 20 i 30 XX wieku. Były organizowane na Hali Pysznej lub w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Hala Pyszna to dawna hala pasterska usytuowana w górnej cześci Doliny Pyszniańskiej. Była jednym z ważniejszych ośrodków pasterstwa w Tatrach. W latach 20tych ub. wieku zniesiono tu wypas, zaś w latach 40tych utworzono ścisły rezerwat przyrody. Na początku XX wieku zbocza tej Hali, jak również Hali Ornak były popularnym wśród narciarzy terenem zjazdowym. Na dzień dzisiejszy Hala Pyszna jest niedostępna dla turystów. Znaleźli się tacy, których pragnieniem stało się odnowienie tradycji sprzed lat, dotyczącej organizowania w tejże Hali narciarskiego zakończenia sezonu.

W ramach prezentacji słuchacze dowiedzą się o wycieczkach narciarskich na Doboszankę w Gorganach i Pietrosa oraz Howerlę w Czarnohorze. Czym była „wielka zbroja” i „pierwszoklaśna wyrypa”?. Na te pytania zostanie udzielona odpowiedź. Bohaterami wieczoru będą Roman Kordys, Maksymilian „Maks” Dudryk i Zenobiusz Pręgowski. Druga część wieczoru będzie zarezerwowana dla narciarzy zakopiańskich: Mariusza Zaruskiego, Józefa Oppenheima czy Stanisława Zdyba. Nie zabraknie także ciekawych filmów.

Robert Urbański „zakopiec”

1 odpowiedź aby “29 maja w naszym mieście”

  1. zakopiec dn. 29 maja 2013 @ 23:05

    Ciekawe jak tam w Dworcu Tatrzańskim dzisiaj po prezentacji Wojtka Szatkowskiego?

Zostaw odpowiedź

Captcha loading...

Pogoda w górach

niewielkie zachmurzenie
Dzisiaj
0%
pogodnie
Jutro
0%
przelotne opady śniegu
Środa
60%
śnieg
Czwartek
90%